Dünya’nın Şekli İle Araştırma Yapan Bilim Adamları

Geçmişten günümüze kadar teknoloji ve bilim gelişmeye başladıkça dünyamız ve evren hakkında da yapılan bilimsel çalışmalar hız kesmeden devam etmiştir. Bilgi birikimi arttıkça bir çok bilim adamı dünyanın şekli, hareketleri ve bu durumların sonuçları hakkındaki bir çok çalışmalar yaparak özellikle dünyanın şekli konusunda bir çok görüş ortaya atmışlardır.

Dünya’nın Şekli İle İlgili Görüşler:

  • MACELLAN: Dünya’nın etrafını dolaşan ilk denizcidir. Bir gemi ile Dünya’nın etrafını dönen Macellan, Dünya’nın şekli hakkında görüşler sunmuştur.
  • PİSAGOR: Milattan Önce 500’lü yıllarda Dünya’nın yuvarlak olduğu düşüncesini ilk kez ortaya atmıştır. Ancak ilk dönemlerde onun bu düşüncesi hiç bir çevrede kabul görmemiştir.
  • ARİSTO: Pisagor’un ortaya attığı bu düşünceyi iki asır sonra ise kanıtlayarak Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlarla öne sürmüştür.
  • BİRUNİ: 972-1050 yılları arasında Dünya’nın küre şeklinde olduğunu ve yer çekiminin Dünya’da var olduğunu öne sürmüştür.
  • KRİSTOF KOLOMB: Dünya’nın yuvarlak olduğunu kitaplardan okuduktan sonra 3 küçük gemi ile devamlı batı yönünde giderek tur atmıştır ve Hindistan’a ulaştığını sanmıştır ancak ulaştığı bu yer Amerika kıtası idi. Dünya’nın yuvarlak olması halinde başladığı yere geri geleceğini düşünüyordu fakat bunu gerçekleştiremeden öldü. Fakat gemilerden bir tanesi tura devam etti ve Dünya etrafında tur atılarak Dünya’nın yuvarlak olduğu görüşü ortaya atıldı.
  • GALİLEO: Dünya’nın güneş etrafında döndüğünü ortaya çıkaran bilim adamıdır.
  • JOHANNES KEPLER: Dünya başta olmak üzere tüm gezegenlerin eliptik yörünge Güneş’in etrafında dönmesi sonucunda üç yasayı ortaya çıkarmıştır.

Dünya’nın Şekliyle İlgili Geçmişte Öne Sürülen Görüşler Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir