Okullarda Yazılı Soruları Nasıl Hazırlanır

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 1. ve 2. dönem olmak üzere kimi derslerden üçer kimilerinde ise ikişer tane olmak üzere her dönem ayrı ayrı yazılı yoklama sınavı yapılır. Ders saati fazla olan derslerde 3 tane, daha az olanlarda ise 2 tane yapılır.

Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Fen ve Teknoloji vb. derslerden yapılan yazılı soruları en son işlenen konulara göre oluşturulur. Amaç öğrencinin verilen bilgileri öğrenip öğrenmediğini test etmektir. Yine buna ek olarak öğrencinin yazılı sonuçlarından elde ettiği puanlar toplanıp, dönem içinde yapılan yazılı sayısına bölünerek e-okul ders notu ortalaması elde edilir.

yazılı soruları

Yazılı Soruları, sınıfı oluşturan öğrencilerin öğrenme düzeyi esas alınarak oluşturulur. Sınıfın genelinin düşük not aldığı bir yazılı sınavın geçerliliği de tartışmaya açılır. Bu nedenle, girdi çıktı dengesi sağlanmalıdır.

Son olarak belirtmemiz gerek nokta ise yazılı sorularının tipleri hakkında olacak. Yazılı yoklama soruları klasik, çoktan seçmeli (test), boşluk doldurmaca ya da doğru yanlış şeklinde sorulardan oluşabilir.

Benzer Konular:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir