Atatürk ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Atatürk ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Annesinin istediğiyle mahalle mektebine başlayarak eğitim ve öğretimine başlamıştır. Ali Rıza Efendi sayesinde de okula başlamıştır. Şemsi Efendi Okulu’nda okumaya devam etmiştir.

Eğitim hayatında mülkiyeye girse de daima asker olmak isteği daha ağır bastığı için askeri okullara kaydını yaptırmıştır. Mülkiyeyi bırakması kardeşleri tarafından da desteklenmiştir. Askeri okullarda önemli başarılar elde etmiştir. 1905 yılında Harp Okulu’nda mezun olmuştur.

Şam Ordusu’nda staj yapmıştır. Birçok savaşa ve cepheye katılmıştır. Trablusgarp ve Balkan savaşlarında bulunmuştur. Birinci dünya Savaşı’nda kanal cephesinde, Filistin cephesinde, Çanakkale’de yer almıştır.

Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Milli Mücadele döneminde etkin rol oynamıştır. Milli olarak örgütlenmenin sağlanmasında genelgelerin yayınlanmasını ve kongrelerin yapılmasını sağlamıştır. Meclisi açarak Ankara Hükümetini kurmuştur.

Osmanlı Devleti’nin fiilen ve resmen yıkılmasının ardından yapılan antlaşmalarla Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Cumuriyetin kurucusu olarak kurucu cumhurbaşkanı sıfatıyla on beş yıl görev yapmıştır.

Siyasi, idari, iktisadi, içtimai olarak kalkınmanın sağlanmasında ilke ve inkılapların yapılmasını sağlamıştır. Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için kurum ve kuruluşların faaliyet göstermesini sağlamıştır.

10 Kasım 1938 yılında 57 yaşındayken İstanbul – Dolmabahçe Sarayı’nda hayata veda etmiştir. Mustafa Kemal, kurucu lider olarak saygı duyulan biridir.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Benzer Konular:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir