Dünyanın Günlük Hareketi Nedir Kısaca Sonuçları Nelerdir?

Dünyanın Günlük Hareketi Nedir Sonuçları Nelerdir? Kısaca

Dünya’mızın kendi etrafındaki hareketine dönme hareketi, Dünya’mızın kendi etrafında tam bir devir yapmasına da günlük hareket denir. Dünyamız, kendi etrafında batıdan doğuya doğru döner. Bu dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bir dönüşü sırasında geçen süreye bir gün denir.

Peki, Dünyamızın günlük hareketinin sonuçları nelerdir?

Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucunda gece ve gündüz oluşur. Dünya kendi etrafında dönerken Güneş’e dönük olan yüzü aydınlık olur. Burada gündüz yaşanır. Dünya’nın Güner dönük olmayan yüzü ise ışık alamadığı için karanlıkta kalır. Burada da gece yaşanır. Dünyamız kendi etrafında döndükçe karanlık ve aydınlık bölgeler değişerek devam eder.

Güneşin doğduğu yön doğu, battığı yön batı olarak adlandırılır. Bu adlandırma sayesinde yönler bulunabilir. Gün içinde gölge boylarının değişmesinin nedeni de Dünya’nın kendi etrafında dönmesidir. Güneş ışınlarının Dünyamıza dik geldiği öğle saatlerinde gölge boyu kısadır. Sabah ve akşam saatlerinde ise gölge boyu uzundur. Gün içinde Güneşi farklı konumlarda görmemizin nedeni de Dünya’nın kendi etrafında yaptığı dönme hareketidir.

Benzer Konular:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir