MEB Torba Kanun Hakkında Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından düzenlenen ”Türkiye’nin Yetişmiş İnsan Gücü Yurtdışı Burs Programı Çalıştayı” kapsamında yapılan çalışmalar başladı. Düzenlenen etkinlik kapsamında Başkent Öğretmenevi’nde seminerler düzenlendi.

Burada konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yeni çıkarılacak torba yasada eğitim ile ilgili olarak hangi düzenlemelerin bulunduğuna dair bilgilendirmeler yaptı. Yusuf Tekin, yurtdışına burs programı ile giden öğrenciler noktasında bazı eksikliklerin ve problemlerin olduğunu hatırlatarak önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevk edilecek olan torba yasa tasarısının içinde bu konuyla ilgili değişiklikler ve düzenlemeler de olacağının bilgisini verdi.

Tekin, yapılan çalışmalarla ilgili olarak ilk startın 2013 Haziran ayında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın başkanlık ettiği koordinasyon toplantısında verildiğini söyledi ve yurtdışı bursları konusunun, üzerinde hassasiyetle durdukları bir konu olduğunu hatırlattı. Tekin, konuyla ilgili çalışmaların YÖK Başkanı, ÖSYM Başkanı ve TÜBİTAK Başkanı tarafından da hassasiyetle takip edildiğini ve bu kurumların ortaklığı ile çalışmaların başladığı günden bugüne dek yaşanan birçok aksaklığın çözüme ulaştırıldığını sözlerine ekledi.

Tekin, toplantıda yaptığı konuşmada yurtdışında eğitim gören öğrencilerin sorunlarından haberdar olduklarını söyledi. Tekin, önceleri yurtdışında eğitim gören öğrencilerin neredeyse sahipsiz gibi kaldıklarını hatırlatarak bugün gelinen noktada yurtdışında eğitim alacak kişilerin hassasiyetle seçildiğini ve sürecin yetkililer tarafından takip edildiğini söyleyerek 1416 Sayılı Kanun kapsamında bu konuyla ilgili olarak detaylı bir düzenlemenin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Benzer Konular:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir