Yaz Saati Uygulaması Neden Yapılır

Yaz saati uygulamasına geçilmesi nedeni ile saatlerin 27 Mart Pazar günü saat 3:00 de 1 saat ileri alınacağı belirtiliyor. Peki yaz saati uygulaması neden yapılır? Bu sebepten dolayı yaz saati uygulamasına geçiş 27 Mart Pazar günü sağlanacak. Bu haber ile ilgili daha fazla detaya erişmek istiyorsanız, sizin için yayımlamış olduğumuz bu Saatler Pazar Günü İleri Alınacak adlı haberimizi okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

yaz saati

Gün içerisinde gün ışığında daha uzun bir zaman yararlanmak amacı ile saatlerin değişeceği belirtilmektedir. Bu konu ile ilgili saatlerin değişikliğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, 16 Mart Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımladığı belirtilmektedir. Yaz saati uygulamasının da bu yıl 27 Mart Pazar gününde gerçekleştirileceği ve saat 03:00 de saatlerin 1 saat olacak şekilde ileri alınacağı yapılan açıklamalar arasında bulunmaktadır.

Ülkemizde yaz saati uygulamasına geçiş İlkbahar aylarında başlıyor ve yaz saati uygulamasının bitişi ise Sonbahar aylarında gerçekleştiriliyor. Bu durumda Türkiye’de yaşayan insanlar her yıl 7 ay boyunca yaz saati uygulaması içerisinde bulunarak daha fazla güneş ışığından yararlanabiliyor. 7 ay boyunca yaz saati uygulamasından yararlanan kişiler, 30 Ekim Pazar gününden itibaren saat 4:00 de saatlerini bir saat olacak şekilde geri alınacaktır.

Ülkemizde, 1925 tarihinde yürürlüğe konulan ve o tarihten bu yana uygulanmaya devam etmekte olan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun adlı kanununa dayalı olarak yaz saati uygulamasına geçildiği biliniyor. Yaz saati uygulamasına geçilmesi genellikle insanları sevindiriyor.

 

Benzer Konular:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir